M.P.G.’nin ne anlama geldiğini hiç merak ettiniz mi? Eğer ehliyetiniz var ve aktif olarak araç kullanıyorsanız, muhtemelen daha önce duymuşsunuzdur. Esasında”galon başına mil” anlamına gelir ve bir yolculuk sürecinde tüketilen benzin her galon için ortalama sürüş mil sayısını ifade eder.

Volkswagen gibi üst segment bir araba kullanıyorsanız, yakıt ekonomisini en üst düzeye çıkarmak iyi bir fikir olacaktır. Bunun için, yakıt ekonomisinin ne olduğunu, daha az yakıtla daha fazla nasıl giderim modunda iseniz, onu etkileyen faktörleri ve parametrelerin nasıl optimize edilebildiğini iyi anlamak gerekir.

Yakıt sarfiyatı nasıl düşürülür?

Her aracın m.p.g derecesi bir dizi faktöre bağlı olsa da, bir otomobilin m.p.g genellikle aşağıdaki parametrelere dayanmaktadır:

  • Arabanın yüksüz Ağırlığı
  • Aerodinamik
  • Motor Performans Verimliliği
  • Lastik ebatı Optimizasyonu
  • Sürüş Alışkanlıkları
  • Araba ne kadar ağırsa, onu hızlandırmak için o kadar fazla güç gerekir. Daha fazla güç daha fazla gaz sarfiyatı anlamına gelir. Yani galon başına daha düşük mil anlamına gelir. Ayrıca, otomobilin aerodinamiği zayıfsa, ivmesi içine ittiği havanın sürtünme kuvveti tarafından son derece direnecek, ve bu yüzden arabayı eşit miktarda hızlandırmak için daha fazla gaza ihtiyaç duyulacaktır. Öte yandan, araba seyir halinde ise, o zaman daha az hava nedeniyle daha az sürtünme direnci gözlemlemek olacaktır.

Motor verimliliği, parçaların çamur, toz, hava ve diğer kirleticilerin müdahalesi olmadan maksimum performansta çalışmasına bağlıdır. Motor tıkanmış veya başka sorun nedeniyle daha az işlevli ise, m.p.g büyük ölçüde etkilenecek, motor depolanan kimyasal enerjiyi serbest bırakarak, yanan yakıt araba için tek itici güç durumunda olur.

Lastikler ve yol arasındaki sürtünme de otomobilin hareketine karşı direncin bakımından sorumludur. Daha önce araç kullanırken farkettiyseniz, büyük olasılıkla gaz pedalını serbest bırakma ve aracın ek gaz uygulayarak veya arabayı yavaşlatmak için fren uygulayarak serbestçe yuvarlanmasına izin verme deneyimine sahipsiniz. Oldukça hızlı bir şekilde, hava sürtünme ve lastik sürtünme kombinasyonu nedeniyle otomobilin hızı azalır. Son olarak, sürüş alışkanlıkları da yakıt ekonomisinde önemli bir rol oynayabilir. Kısa sürede çok fazla yakıt uygulamak, yakıtın daha az verimli bir şekilde yakılması için motoru aşırı yükler ve böylece aynı ivmeyi üretmek için daha fazla yakıt kullanılır. Kötü sürüş alışkanlıkları ve agresif kullanım, gaz israfı ve yakıt ekonomisinin düşmesine neden olabilir.

Bozulan Yakıt Ekonomisi Nasıl Düzeltebilirim?

Şimdi ana nedenleri tespit edilmiştir, yakıt ekonomisinin bozulmasını inkar etmek için en iyi yol sebep olan nedeni optimize etmektir. Motor yağının değiştirilmesi, motorun tıkanmasını ve daha yüksek yakıt yakma verimini sağlamasına neden olur.

Daha yüksek bir basınç için lastiklerin havası kontrol edilmeli ve yol boyunca da aynı basıncın kalması beklenmektedir. Son olarak, rpm (dakikada devrimler) 3000 rpm altında ve aksi takdirde güvenli bir şekilde mümkün olduğunca düşük tutmak yakıt yakma verimliliğini artıracak, daha iyi mpg sonuçları verecektir. Bazı değişiklikler iyi sonuç vermeyebilir. Bu öneriler kolayca uygulanabilir, bu nedenle profesyonel yardım almadan da yakıt ekonomisinin artırılması hedeflenebilir.

En İyi Seçenek

Bu projelerin çoğu, ancak belirli parçaları optimize etmek ve her araç için lastik basıncını kontrol etmek için profesyonel Volkswagen Yakıt Ölçer bilgi gerektirir, bu yüzden uygun hazırlık olmadan ve araç çalışırken tamir etmek iyi bir fikir olmayabilir.

Kahramanmaraş Ekspertiz‘de deneyimli araç mekaniğimiz size aracınızın gerekli teşhislerini sağlayacak ve aracınızı optimize etmek için en iyi çözümleri önerecek, böylece aracınızı endişeden uzak sürenizi boşa harcamanıza ve çok fazla zaman kaybetmemenizi sağlayacaktır.

Yorum Yap

Yıldız işareti (*) ile işaretlenmiş tüm alanlar gereklidir